Deelnemers
Aan de monitor is deelgenomen door leidinggevenden, docenten, onderwijsondersteunend personeel en leerlingen. In 2008 en 2006 hebben circa 86.000 deelnemers via internet de monitor ingevuld.
Veiligheidsinformatie
De informatie betreft sociaal veiligheidsbeleid, schoolmaatregelen ter vergroting van veiligheid, en ervaringen met sociale (on)veiligheid van leerlingen en schoolpersoneel. De landelijke resultaten in beide jaren laten zien dat het voortgezet (speciaal) onderwijs in grote lijnen veilig is.
Veiligheidsgevoel
Verreweg de meeste leerlingen en docenten voelen zich in en rond school veilig
(tenminste 92%). In de schoolomgeving is dit percentage iets lager. Dit blijkt met name in de gegevens van docenten en leerlingen over gevoelens van veiligheid; de (geringe) mate van ongewenst sociaal gedrag; aantallen incidenten en ervaringen als slachtoffer, dader, of getuige met verschillende soorten geweld; en mogelijke vergroting van de sociale veiligheid in en
rond schoollocaties.
Verbeteringen
In vergelijking met 2006, zijn docenten in 2008 wel iets vaker getuige van diverse soorten geweld. Bij de leerlingen doen zich geen opvallende veranderingen voor. De verkregen informatie geeft aan dat er op veiligheidsgebied nog het nodige kan worden verbeterd. Hiervoor worden in de brochure aanbevelingen gedaan.