Primair Onderwijs
Voortgezet Onderwijs
MBO
Creëer een sociaal veilige sfeer op school
Het was maar een grapje! Over de vage grens tussen grappen, plagen en pesten
Stichting School & Veiligheid organiseert samen met Giselinde Kuipers een lezing over het onderwerp Humor in de klas. In deze lezing wordt ingegaan op de sociale en communicatieve functies van humor. Maar humor is niet alleen gezellig. Het is ook verbonden met macht en met groepsgrenzen. Wie lacht laat zien dat hij ‘erbij hoort’ en de codes begrijpt. Wie niet meelacht valt erbuiten. Kom alles te weten over humor en jouw rol als leraar hierin. Deze inspirerende lezing is gratis te volgen in het kader van de Week Tegen Pesten. (let op: gewijzigde eindtijd)
Het is vaak het eerste verweer als het gaat over pesten: Het was maar een grapje! Ik plaagde alleen maar… In deze lezing gaat het over de vraag wat dit verweer betekent. Hoe serieus moeten we het nemen als iemand dit zegt? Waar ligt de grens tussen humor en pesten? En wat moeten we doen als het grapje van de een voor de ander pesterij is?
Om deze vragen te beantwoorden bespreekt Giselinde Kuipers eerst wat humor is, en welke sociale en communicatieve functies humor kan vervullen. Humor is namelijk een uitzonderlijk complexe vorm van communicatie. Het is een wonder dat het ons vele malen per dag lukt om dit kunststukje te volbrengen. Daar komt nog bij dat humor vaak gaat over zaken die sociaal en moreel gevoelig liggen. Hierdoor is humor sterk verbonden met groepsgrenzen: wie lacht laat zien dat hij ‘erbij hoort’ en de codes begrijpt. Samen lachen zorgt voor een groepsgevoel. Om wiens grappen niet wordt gelachen hoort er niet bij. Wie niet meelacht valt erbuiten.
Humor is dus niet alleen gezellig. Het is verbonden met macht en met groepsgrenzen. Humor is een machtsgreep(je): als je de lachers op je hand krijgt, dan laat je niet alleen zien dat je het centrum van de aandacht bent, je neemt mensen ook mee in jouw wereldbeeld. Wat gebeurt er als we om iemand lachen; als plagerij, pesterij, en alles daartussenin? Hoe verweer je je als er om je gelachen wordt? Ook jouw rol als leraar komt hierbij aan de orde. Aan de hand van een aantal voorbeelden laat ze zien hoe je humor, pesten en plagen kan bespreken met kinderen, en toepassen in de praktijk.
Speciaal voor de Week Tegen Pesten kun je deze interessante lezing van Giselinde Kuipers gratis volgen!
Datum : woensdag 14 september 2022
Tijdstip: 15.00 uur tot 16.15 uur Locatie: Aristo Hotel Utrecht óf online Interessant voor onderwijsprofessionals uit het po, vo en mbo
Prof. dr. Giselinde Kuipers is hoogleraar sociologie aan de KU Leuven. Ze onderzoekt hoe culturele standaarden, zoals humor en schoonheid, tot stand komen in verschillende samenlevingen. Kuipers is tevens expert op het gebied van de sociologie van humor, waar ze veel onderzoek naar gedaan heeft. Voor haar promotieonderzoek, waarmee ze in 2001 haar PhD behaalde, onderzocht ze hoe grappen ervoor kunnen zorgen dat mensen worden in- of uitgesloten. In 2006 verscheen haar boek Good Humor, Bad Taste: A Sociology of the Joke.
credit foto: Jeroen Oerlemans